מאמר יבוא מסין

אם חשבת ליבא מוצרים מסין, בוודאי חשבת על המחירים הזולים שאתה יכול לקבל בהזמנות ליצרנים בסין. מצד שני, אולי נרתעת מחוסר ידע והכרת עולם העסקים בסין.

יבוא מסין יכול להיות מוצלח ויעיל, ויבואן יכול להינות גם ממחירים זולים וגם מאיכות טובה. צריך להכיר וללמוד את השוק, על מנת להימנע מטעויות שעלולות לעלות לך במחיר גבוה.

אם אתה יבואן ותיק או יבואן חדש, אם אתה מקצוען בתחום שבו אתה פועל, מכיר את המוצרים, את חומרי הגלם, התנאים בשוק, המתחרים ויודע לשווק את המוצרים שלך, יודע מה היתרון היחסי שלך - הדרך שלך לסין פתוחה.

המפתח הראשון להצלחה בסחר מול סין הוא היה מקצועי, דע מה לדרוש מהיצרן ולמד היטב את מרכיבי המוצר.

איתור ספק בסין

בסין אלפי ספקים/יצרנים בכל ענף. כל יצרן מתמחה בתחום מסוים. מפעלים בענף מסויים מרוכזים באשכולות באיזורים מסוימים ואינם מפוזרים ברחבי המדינה.

על מנת למצוא יצרן איכותי, יש לראות בו שותף – זהו היסוד של העסק – כלומר להתאים את הצורך שלנו במוצר לצרכים של הספק.

הספקים והיצרנים נבדלים זה בזה באיכויות ומכאן גם במחירים. אם תרצה להתמקד בעלות זולה, תפנה לספק המייצר מוצרים זולים, אם תרצה לייבא מוצרים באיכות גבוהה, עלות המוצר תהיה בהתאם. בכל מקרה – המפתח למוצרים זולים יהיה בהזמנת כמויות גדולות, במונחים של יצרן סיני ולא במונחים של השוק הישראלי הקטן.

אם תרצה לחסוך בחומרי הגלם, יהיה לך ביטוי במוצר הסופי, שיהיה "רזה" יותר וחלש יותר ממה שציפית.

אחת הדרכים לאתר ספק בסין היא באמצעות השתתפות בתערוכות, בחינה של המוצרים בתצוגה ופגישה פנים אל פנים עם נציגי היצרנים, מישוש ובדיקה של הדוגמאות המוצגות, ובחינה של האינטראקציה מול היצרן, יתנו לך מידע ונתונים גם על יצרנים נוספים, לצרכי השוואה ובדיקה.

לעומת רכישה באינטרנט, היכולה להיות מסוכנת ועם אחוזי עוקץ גבוהים, בתערוכה, אתה רואה את היצרן בעיניים, ממשש את המוצר, רואה את מתחריו ונפגש עם קולגות, מתחרים ולקוחות שבאים מרחבי העולם לשיחות בלתי רשמיות והחלפת רשמים. כך תוכל ללמוד מאנשי רכש מרחבי העולם ומנסיונם מול אותו ספק. בתערוכה תוכל לקבל מידע עם מי עוד עובד אותו יצרן.

בדיקת יצרן בסין

לפני חתימת הסכם ייצור מול יצרן סיני, יש להכין שיעורי בית והכנות, למשל לבדוק בגוגל את שם היצרן או מספר הטלפון/פקס שלו. האם יש תלונות נגדו?

אפיון מוצר

כשאתה מתקשר עם יצרן סיני, אל לך להיתפס כלא מקצוען, כמי שלא מכיר את המוצר, עליך ללמוד היטב את המוצר, תאורו והמפרט הטכני שלו.

יש להגדיר בצורה ברורה את המוצר על כל פרטיו. לדוגמא: צבע, צורה, לקבל דוגמא, לקבוע רמת איכות נדרשת, להכין תיק מוצר.

זכור כי גם אם תתכנן את המוצר שלך בעצמך, לא תהיה לך בלעדיות, ויתכן שהמוצר שלך ייוצר וימכר גם למדינות אחרות למשווקים אחרים.

בקרת איכות

לאחר בחירה נכונה של הספק, אפיון נכון של המוצר יש לבצע בקרת איכות לכל משלוח. חובה לבצע בדיקה של דגם, אולם יש לבצע בדיקות גם לכל המשלוח, בין אם בדיקה מדגמית ובין אם בדיקה לכל המשלוח.

תוכל לבצע את בקרת האיכות באמצעות חברות ישראליות להן נציגים בסין, ניתן אף להעזר בחברות סיניות המתמחות בבקרת איכות לייצוא.

בקרת איכות נדרשת בכל שלב, גם אם אתה מכיר את הספק שנים רבות .

זכור כי בסין אין סעד משפטי ולא תוכל להתלונן על איכות ירודה או תקלות בייצור. היצרן לעיתים יפצה אותך במשלוח הבא, לעתים לאחר ויכוח והכחשה. אולם, רצוי לבצע בדיקה לפני המשלוח, על מנת למנוע יבוא של סחורה באיכות ירודה ובעיות של אחריות שלך, כיבואן, על המוצר.אסתטיקה במוצרים מסין

אסתטיקה היא עניין של טעם. על כן צריך להגדיר את המוצר בצורה מפורטת בתיק מוצר ומאפייניו הטכניים, על מנת למנוע חוסר עקביות באיכות, קיצורי דרך על מנת להגיע לעלויות יצור נמוכות יותר.

 

לעשות עסקים עם סין

בשנים האחרונות צמחו מספר חברות ישראליות העושות שימוש בידע, נסיון והכרת השוק הסיני , ומסייעים ליבואנים ביצירת קשר עם מפעלים ויצרנים סיניים. חברות אלה מלוות את היבואן משלב של איתור ספק אמין ומתאים למוצר שלך, דרך ניהול משא ומתן והבאת דוגמאות, לעיתים מסייעים בהכנת הניירת הרלוונטית, או עזרה בהשגת תקן ולעיתים מטפלים גם בצד השילוחי של ההזמנה, דהיינו הובלת המטען עד הנמל בישראל.

 מבוסס על הרצאות קורס יבוא מסין - חברת הליוס סחר

 

 

 

נתונים נוספים