יבוא מוצרי אלקטרוניקה

 

יבוא מסחרי של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה לישראל

 

מרבית מוצרי החשמל והאלקטרוניקה מיובאים לישראל ממדינות שונות. חלקם הגדול מהמזרח, מוצרי חשמל ביתיים הנקראים "לבנים" כגוון מכונות כביסה, מקררים, מדיחי כלים, תנורים ועוד מיובאים מאירופה, במיוחד מחברות בגרמניה, צרפת, ספרד, איטליה ואף טורקיה.

אחד הנושאים החשובים ביבוא מוצרי חשמל ואלקטרוניקה הוא עמידה בתקנים ישראליים. כאשר התקן החשוב ביותר עוסק בהתאמת מערכת החשמל של המוצר למערכת החשמל הביתית המקובלת בישראל. תקנים אחרים עוסקים בבטיחות על מנת למנוע התחשמלות. כידוע הספקי החשמל במדינות בעולם שונים מהמקובל בישראל. מפעל המייצר מוצרי חשמל המיועדים ליצוא למדינת ישראל, צריך לעשות התאמה לתקן הישראלי ולמערכת החשמל בישראל, שהיא דומה למקובל באירופה. תשומת לב מיוחדת גם לכבלי החשמל התקעים והשקעים השונים ממדינה למדינה.

כל מוצרי החשמל המיובאים לישראל נבדקים במכון התקנים לפי תקן ישראלי מספר 900: בטיחות מכשירי חשמל לשימוש ביתי. יש תקנים נוספים אך ת.ר 900 הוא התקן המרכזי.

מדובר בתקן הוא רשמי, כלומר חובה על פי חוק לייצר, לשווק ולייבא רק מוצרים העומדים בדרישות התקן.

מה מכון התקנים בודק במצרי חשמל?

לדוגמא במדיח כלים נבדקים הפרמטרים הבאים:

 • סימון

 • תוית מידע על צריכת אנרגיה

 • הגנה מפני הלם חשמלי

 • הגנה מפני גישה לחלקים חיים

 • הספק מבוא וזרם

 • התחממות

 • עמידות בלחות

 • התעייפות

 • פעולה בתנאים חריגים

במכונת כביסה נבדקים הפרמטרים הבאים:

 1. בטיחות חשמלית

 2. צריכת האנרגיה של המכונה

 3. צריכת מים

 4. רמת הרעש בעת כביסה וסחיטה

 

בתנור אפיה נבדקים הפרמטרים הבאים:

 1. בדיקת אטימות

 2. טיב גזי השריפה

 3. להבה חוזרת

 4. נצילות תרמית

 5. דרישות מבנה כלליות: פינות, גימור וכו'

 6. עומסים מכניים

 7. עליית טמפרטורה

 8. בטיחות חשמלית

 

אם ברצונך ליבא מוצר חשמל כלשהו, אנא דאג לקבל תקן רשמי לפני יבוא מסחרי. הגש בקשה מסודרת למכון התקנים בליווי פרוספקטים, קטלוגים, חשבון ספק, סיווג הפריט, שטר מטען. אם תדרש להציג פריט אחד לדוגמא, דאג לייבא דוגמא אחת או שניים, על פי התוספת החמישית לצו יבוא חופשי. לאחר בדיקה ועמידה בתקן הנדרש, או ביצוע תיקונים ושינויים במפרטים של המוצרים אותם תרצה ליבא תוכל לקבל אישור ת"ר, לצורך שחרור הסחורה במכס. האישור יהיה לתקופה מוגבלת על הפריט עליו בוצעה הבדיקה.

זכור, כי אם אתה עובד עם יצרן שפועל ומייצר על פי סטנדרטים בינלאומיים גבוהים ועובד על פי תקנים בינלאומיים מוכרים, ובנוסף מוכר ומייצא למדינות מערביות, יהיה לך קל יותר וזול יותר לבצע את הבדיקות במכון התקנים, ולעיתים תזדקק רק לבדיקות השלמה והתאמה לתקן הישראלי, מה שעשוי לחסוך לך זמן וכסף בבדיקה כוללת של המוצר.

על כן חשוב לייבא מיצרן מוכר ומנוסה, ורצוי שיכיר את התקנים הישראליים.

שילוח מוצרי אלקטרוניקה וחשמל

בהנחה שפתרנו את בעיית התקנים, נותרנו לעסוק בלוגיסטיקה של היבוא, כלומר בשילוח הבינלאומי:

ההחלטה הראשונה שעלינו לקבל היא מה יהיה סוג ההובלה שנבחר: ימית או אווירית. אם אנחנו עומדים ליבא מכונות כביסה, מקררים, תנורים, מזגנים וכדו' בכמויות גדולות, יהיה חכם יותר, יעיל יותר וזול יותר ליבא באמצעות מכולה בהובלה ימית.

אם נרצה ליבא מוצרי אלקטרוניקה עדינים וקטנים יותר, כמו למשל, מחשבים ניידים, מצלמות וידיאו, מחשבים, מערכות קולנוע ביתי, מקובל יותר לייבא אותם בהובלה אווירית. גם משום ערכם הגבוה, וגם משום שנפח המוצרים קטן יחסית ואינו מצדיק הובלה ימית, שהיא איטית, רווית סכנות וחושפת את הפריטים ללחות, אובדן ונזקים, גם כפונקציה של משך ההובלה הארוך.

אריזה של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה

מוצרי חשמל גדולים מגיעים באריזתם המקורית ונשמרים כך עד למכירתם לצרכן. חשוב שהאריזה תגן מפני תלאות הדרך, הן בקרטון עבה והן בקלקר באיזורים רגישים של המכשיר. מוצרי אלקטרוניקה יארזו הן באריזה מקורית של היצרן, שיכולה להיות צבעונית ומושכת, והן באריזה נוספת, בקרטון ללא כיתוב, למעט קוד הפריט, על מנת למנוע גניבות וסקרנות מצד עובדים בנמל, או במחסן. כלומר מוצרי אלקטרוניקה יקרים וקטנים יארזו באריזה כפולה ואף יותר מכך, ויובלו בהובלה אווירית קצרה, כשהם על משטח ומוגנים מפני מכות וחבטות, בפריקה, בטעינה.

הובלה של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה לצורך מעבר למדינה אחרת – ריילוקיישן

אם ביבוא מסחרי, על היצרן לארוז כיאות את המוצרים באריזה המתאימה להובלה בינלאומית, במעבר דירה למדינה שניה, בין אם לצרכי לימודים, קריירה, שליחות דיפלומטית, וכדומה, כאן האחריות לאריזה ולהובלה חלה עלייך.

על כן, מן הראוי לפנות גם במעברים כאלה לחברה המתמחה בהובלת מטענים אישיים למדינות מעבר לים. הדבר דורש הכנות מראש, בדיקה של תכולת הדירה, אריזה מקצועית של כל פריט, בדגש על מוצרי החשמל היקרים, כך שיעמדו בכללי האריזה המקובלים, ויגיעו בשלמותם למדינת היעד.

היבט נוסף של האריזה הוא נושא הביטוח. אין ביטוח ללא אריזה נכונה, ועל כן חברת הביטוח – במקרה של נזק – תבדוק אם בוצעה אריזה נאותה, מקצועית המתאימה לסוג המוצר ולסוג ההובלה שנבחרה.

 

דני מויאל, מרכז קורס יבוא יצוא וסחר בינלאומי, ייעוץ בסחר בינלאומי

 

 

 

נתונים נוספים