א.ד סחר  שירותי ייעוץ ביבוא ובייצוא, שילוח ועמילות מכס  050-6877519                   

הובלה ימית  

מתי מומלץ להשתמש בהובלה ימית 

חפצים בעלי  נפח או משקל גדול בדר"כ מעל 100 קילו מומלץ להובילם בהובלה ימית.  מטענים גדולים או לא קונבנציונאלים יהיה קשה עד לא אפשרי להובילם באוויר. משלוחים וסחורות אשר הינם דחופים להולב מ"היום להיום" או "מהיום למחר" עקב זמן המסע הגדול יותר בים מאשר באוויר.  

היתרונות בהובלה הימית 

בהובלה ימית נראה כי אפשרויות השינוע של מטענים כלל אינן מוגבלות בהשוואה להובלה האווירית. לכל סוג של מטען, בין אן הוא מזון  שחייב להגיע בטמפרטורת קירור מסוימת, רגיש- מסוכן, לא קונבנציונלי במידות, לי תחבורה, יש את פתרון השינוע היחודי המותאם לו בהובלה האווירת.  סיבה נוספת לכך שטח ההטענה להובלת  מטענים באנייה שגדול יותר מזה שבאויר מאפשר להוביל סחורות בכמות גדולה יותר הן בשטח החוץ של האנייה והן בבטן האנייה.  

כיצד מתבצעת הובלה ימית  

הובלה ימית מתבצעת ע"י מכולות. המטען מומכל ע"י הספק או סוכני האניה  בתוך מכולה ומשם מועמס בעזרת מנוף הנמל לתוך האניה.  קיימים סוגים שונים של מכולות על מנת לתת מענה הולם לכל סוג מטען אפשרי למשל מכולה 20  באורך של כ6 מטר ונפח של 33 מ"ק וכן מכולה 40 אשר כפולה ממנה באורך ובנפח עבור כמות גדולה  יותר של סחורה. מכולה קירור אשר נועה לתת מטענה עבור מטענים דוגמת מזון ותרופות אשר אמורים להיות מובלים בטמפרטורה אחידה, מכולת OT (גג נפתח ) וכן מכולת משטח ללא דפנות וגג עבור מטענים בעלי מידות או גוף לא סטנדרנטי אשר אינם יכולים להיכנס לתוך מכולה. למשל קטר של רכבת, מעטנים בעלי מבנה "פירמידה" וכוליי.  

גם רכבים המיובאים בצורה מסחרים ובכמויות גדולות משונעים בתוך אניות מסע מיוחדות המיועדות לכך.  

זמני הגעה של מטענים בהובלה ימית 

זמן ההפלגה מהמזרח הרחוק לישראל עורך כחודש ימים ובמקרים בהם נערך שטעון במדינה או מדינות ביניים יכול להגיע גם לחודש וחצי - חודשיים. בדר"כ כלל  תלוי בקו הפלגה ובחברת הספנות. זמן ההפלגה מצפון אמריקה וארה"ב לארץ עורך כשבועיים, ומאירופה בין שבוע לחמישה ימים בנמלי צפון אירופה. כאשר במדינות הקרובות לישראל דוגמת דרום טורקייה, יוון וקפריסין, הפלגה יכולה לערוך כיום יומיים בלבד.  

טיפים בהובלה ימית  

האופציה המומלצת בהובלה הימית היא לא תמיד  המחיר הזול. כאמור מחיר יקר יותר ללא שטעון במדנת הביניים יהיה עדיף יותר במקרים בהם נרצה שהמשלוח יגיע במינימום זמן לארץ.  תמיד עדיף לבדוק אופציות נוספות, ולא להסתמך על חברת ספנות אחת עקב ריבוי החברות מדובר בתחרות עסקית לכל דבר ועניין.